KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5657858
*
nr 565 7858
Gouache
M Melkersson, Komposition, 49x30
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 februari 2009
kl 17:40:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/2 17:35:08
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition m melkersson täckfärg vattenfärg
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
13 maj kl 18:24
-
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:56
*
Gouache
nr 565 7858
Gouache
M Melkersson, Komposition, 49x30
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 februari 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/2 17:35:08 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition m melkersson täckfärg vattenfärg
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:57 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
13 maj kl 18:24 -
6051 Blyerts
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Replik". Signe..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:56